Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Blog
23.06.2022
Návod na lepení lepicích pásek
Přečtěte si jednoduchý technologický postup, který využijete při vzájemném slepování dvou povrchů z různých materiálů. Lepit je možné kovy, sklo a dře... číst celé
Zobrazit všechny články

 

 

 1. Úvod
 2. Návody a novinky
 3. Návod na lepení lepicích pásek
23.06.2022

Návod na lepení lepicích pásek

 Přečtěte si jednoduchý technologický postup, který využijete při vzájemném slepování dvou povrchů z různých materiálů. Lepit je možné kovy, sklo a dřevo (včetně lakovaného), ale také nejrůznější druhy plastů, jako jsou PP, PE nebo práškové laky. 

Základní postup sestává ze dvou kroků: důkladné přípravy povrchu a následně samotného lepení. Minimální teplota lepených materiálů a okolí musí být alespoň 16°C.

1. Příprava slepovaného povrchu

Než se pustíte do samotného lepení, je velmi důležité povrch správně očistit a odmastit. Na nepřipraveném povrchu vám totiž nebude stoprocentně držet sebelepší lepicí páska.

a. Očistěte a odmastěte povrch

Nejdříve povrch důkladně očistěte od nejrůznějších mechanických nečistot. Na odmaštění potom použijte ubrousek napuštěný lihem nebo speciálním čističem z isopropylalkoholu jako např. 3M VHB Surface Cleaner. Čistění a odmaštění provádějte vždy jedním tahem a pokaždé ve stejném směru.

b. Zdrsněte povrch

Zdrsnění povrchu vám později pomůže odstranit hlubší nečistoty, které neodstranil isopropylalkohol. Navíc se ve finále lépe přichytí samotná lepicí páska, protože hezky zateče do povrchu. Na zdrsnění je nejvhodnější brusné rouno.

c. Znovu povrch očistěte a odmastěte

Zdrsněním se povrch opět znečistí a zamastí. Proto v dalším kroku znovu použijte líh nebo isopropylalkohol a očistěte i odmastěte povrch – opět jen v jednom směru a jedním tahem.

d. Aplikujte primer

Pro dosažení maximálně pevného spoje je nutné na lepený povrch nanést speciální nátěr primer, který zlepší přilnavost a povrchové napětí. Použití primeru doporučujeme při lepení povrchů s nízkou nebo střední povrchovou energií jako například PE, PP nebo práškové laky.

Aplikuje se nejlépe filcem – lehce filc namočte v nátěru a jedním tahem přetřete místo, které chcete lepit. Připraveného povrchu se už později nedotýkejte.

2. Lepení oboustranné lepicí pásky

Pro vysoce pevné, odolné a trvanlivé spojení mezi dvěma povrchy doporučujeme oboustranné akrylové pásky VST. Pro méně náročné aplikace doporučujeme použít pěnové montážní pásky.

Kromě lepicích pásek a zdrsněných, vyčištěných povrchů si pro snadnější práci připravte přítlačný váleček nebo stěrku. Jednoduchý postup se skládá s přilepení pásky na podklad, zatížení a následného přilepení druhého povrchu s opětovným zatížením.

a) Nalepení pásky na podklad

 • Přilepte pásku na připravený povrch.
 • Následně vytvořte na pásku dostatečný přítlak, aby došlo k řádnému spojení s podkladem. K vytvoření přítlaku je nejlepší použít přítlačný váleček nebo stěrku.
 • U akrylových gelových pásek dojde po přítlaku k aktivaci pásky, která ihned dosahuje manipulační pevnosti cca 40 %.

b) Nalepení druhého povrchu

 • Z druhé strany pásky odstraňte krycí ochrannou vrstvu. Dejte pozor na znečištění a odkryté pásky ani připraveného povrchu se nedotýkejte.
 • Přitiskněte na pásku druhý připravený povrch.
 • Nalepený povrch opět přitlačte přítlačným válečkem nebo stěrkou.
 • Pásky s akrylovým lepidlem nechte bez zátěže cca 24–48 hodin, kdy dochází k “vytvrzení spoje”. Poté už má páska výslednou pevnost.
 • Akrylové gelové pásky díky svému složení zatečou do mikronerovností i na vizuálně velmi hladkém povrchu a tím vytvoří nepřekonatelné spojení. Proto pro nejlepší a nejpevnější lepení doporučujeme používat oboustranné akrylové pásky.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
FAKTURAČNÍ ÚDAJE

SLEPTO, s.r.o.

U Čertíka 220/11

370 10 České Budějovice

IČO: 03569110

DIČ: CZ03569110

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Českých Budějovicích, oddíll C, vložka 23160.

PROVOZOVNA ESHOPU

SLEPTO, s.r.o.

Pekárenská 255/77 ( areál Jihotrans )

370 04 České Budějovice

tel: +420 702 846 070

email: slepto@slepto.cz

 

Copyright © 2014 - 2021 SLEPTO, s.r.o. , Všechna práva vyhrazena