- Štítky blogu
- Úvod
- Návody a novinky
- Jak správně nalepit lepicí pásku, aby fakt držela?
Jak správně nalepit lepicí pásku, aby fakt držela?
Napsali jsme pro vás jednoduchý technologický postup, který je důležitý dodržet před aplikací lepicí pásky. Dodržení těchto kroků je zásadní pro výslednou pevnost a kvalitu spoje. Velmi důležité jsou také teploty, při kterých budete pásku aplikovat. Pamatujte si, že minimální teplota lepených materiálů, pásky a okolí musí být alespoň 16°C. V opačném případě lepidlo pásky ztuhne a nemá potřebné vlastnosti k vytvoření spoje.
Samotný postup sestává ze dvou kroků: důkladné přípravy povrchu a následně samotného lepení.
1. Příprava slepovaného povrchu
Než se pustíte do samotného lepení, je velmi důležité povrch správně očistit a odmastit. Na mastném nebo zaprášeném povrchu vám totiž nebude držet ani ta sebelepší lepicí páska.
a. Očistěte a odmastěte povrch
Začněte tím, že povrch důkladně očistěte od nejrůznějších mechanických nečistot. Na odmaštění menších ploch můžete použít náš napuštěný ubrousek isopropyl alkoholem, nebo isopropylový čistič 3M VHB surface cleanerve výhodném balení. Čistění a odmaštění provádějte vždy jedním tahem a pokaždé ve stejném směru.
b. Zdrsněte povrch
Následné zdrsnění povrchu vám pomůže odstranit hlubší nečistoty, které neodstranil isopropylalkohol. Navíc vytvoříte lepší podmínky pro přilnutí samotné lepicí pásky, protože lepidlo hezky zateče do povrchu. Na zdrsnění použijte nejlépe brusné rouno.
c. Znovu povrch očistěte a odmastěte
Zdrsněním se povrch opět znečistí a zamastí. Proto v dalším kroku znovu použijte líh nebo isopropylalkohol a očistěte a odmastěte povrch – opět jen v jednom směru a jedním tahem, abyste nečistoty nerozmazávali po povrchu.
d. Aplikujte primer
Pro dosažení co nelepší přilnavosti pásky a následné maximální pevnosti lepeného spoje doporučujeme nanést speciální bezbarvý aktivátor 3M primer 94, který zvýší povrchové napětí a tím zajistímaximální adhezi ( přilnavost ) lepicí pásky k povrchu. Při lepení povrchů s nízkou nebo střední povrchovou energií, jako například PE a PP plasty, nebo povrchy opatřené práškovým lakem, je použití 3M primeru 94 nutností.
Primer se aplikuje nejlépe filcem, nebo štetcem, který lehce namočte v nátěru a jedním tahem přetřete místo, které chcete lepit. V případě lepení malých ploch jako například při lepení háčků, štítků apod, můžete použít 3M primer 94 v malé ampulce. Nátěr je suchý během chvíle a vy můžete přejít k aplikaci pásky. Připraveného povrchu se už později nedotýkejte, abyste ho opět nazamastili.
2. Aplikace lepicí pásky
A konečně je to tady. Důkladná příprava je za vámi a vy tak můžete aplikovat lepicí pásku. Pojďte rychle na to, než se vám ten pracně připravený povrch zase zamastí nebo zapráší.
a) Nalepení pásky na podklad
Následně aplikujte pásku na připravený povrch a vytvořte dostatečný přítlak, aby došlo k řádnému spojení s podkladem. K vytvoření přítlaku můžete použít přítlačný váleček nebo stěrku. Pokud nemáte váleček ani stěrku po ruce, musíte si vystačit rukama.
b) Nalepení druhého povrchu
Z druhé strany pásky odstraňte krycí ochrannou vrstvu, která je většinou z papíru nebo folie. Dejte pozor na znečištění a odkryté pásky ani připraveného povrchu se nedotýkejte.
Přitiskněte na pásku druhý připravený povrch a opět přitlačte přítlačným válečkem nebo stěrkou.
A máte hotovo. Gratulujeme! Právě jste vytvořili opravdu pevné spojení.
Ale pozor! Akrylové gelové pásky mají sice téměř okamžitě po přilepení manipulační pevnost, která dosahuje přibližně 40% výsledné pevnosti. Ale následně potřebují ještě cca 24-48 hodin k tzv. vytvrzení spoje. V tomto čase páska díky své struktuře zateče do mikronerovností i na vizuálně velmi hladkém povrchu a tím vytvoří nepřekonatelně pevné spojení. Snažte se tedy spoj po tuto dobu zbytečně nenamáhat.